plače pogajanja

Pogajanje o plači – kako se pravilno pogajam o plači?

Za veliko zaposlenih je pogajanje o plači zelo težko. Na pogajanje o višji plači se morate čim bolje pripraviti. Pri tem velja: samozavesten nastop je že polovica bitke. Kako naj prosim za več denarja? Kaj lahko storite in kaj je boljše pustiti pri miru? Tukaj bomo odgovorili na to in še veliko drugih vprašanj.

Pravilna priprava na pogajanje o plači

Dobra priprava je alfa in omega pri pogajanju o plači. Več kot polovica pogajanj o plači, na katera se zaposleni vnaprej pripravijo, je uspešnih. Pomembni dejavnik pri pogajanju je, da je zaposleni pripravljen pomagati in je pri delu zavzet. Tudi število nadur ima pomembno vlogo. Na njihovi podlagi bodo višje ocenili vaš v delo vloženi trud. V tem smislu so pogosto eden izmed dejavnikov pri odločitvi.

Pravilna ocena možne plače

Prav tako je pomembno, da realno ocenite svojo možno plačo. V ta namen morate poznati svojo delovno storilnost. Vlogo ima tudi to, kako dolgo ste že zaposleni pri podjetju, kakor tudi vaša starost, izobrazba in nadaljnje izobraževanje. Za oceno možne plače so enako pomembne tudi delovne izkušnje. Tisti, ki se šele uvajajo v poklic, se lahko dobro orientirajo glede na minimalno plačo v skladu s kolektivno pogodbo.

Višina plače

Višina plače je odvisna od več dejavnikov. Npr. od velikosti podjetja. Tukaj velja zlato pravilo. Večje, kot je podjetje, višje so plače zaposlenih. Pomemben je tudi kraj podjetja. Na glavnih poslovnih lokacija imajo zaposleni v povprečju višje plače, kot tisti iz gospodarsko manj razvitih okolij. Pomembna je tudi stopnja izobrazbe.

Visokošolski diplomanti imajo praviloma višje plače. Po drugi strani pa so pomembne tudi delovne izkušnje. Če se na svoje strokovno področje spoznate bolje od drugih, lahko prevzamete tudi več nalog ali več odgovornosti. To ima lahko pozitiven vpliv na plačo.

Pri pogajanjih o plači je pomembna lastna pohvala

Med potekom pogajanja o plači je pomembno, da se pohvalite sami. Med tem razgovorom morate namreč uspešno prodati sebe in svojo delovno storilnost. Navsezadnje želite doseči višjo plačo. Pri tem je pomembno, da ravnate z veliko občutka. Priporočljivo je, da ne pretiravate. Upoštevati morate namreč, da je vsak delavec nadomestljiv. Kadar pa sta vaša storilnost in trud visoka, je višja plača pomembno priznanje. Pogovor morate napeljati v to smer.

Dobro premišljeni in pripravljeni argumenti

Za pogajanje o plači morate pripravit tri argumente. Z njimi boste utemeljili pričakovano plačo. Zato jih morate med pogovorom dobro izbrati. Z argumenti morate utemeljiti, zakaj menite, da si zaslužite višjo plačo. Najbolje je, če začnete z najmočnejšim argumentom. Sledi mu najšibkejši, na koncu pa navedete glavni razlog. Ta mora pogajalskemu partnerju ostati v spominu.

 

Pogajanje o plači

Višina glasu pri pogajanjih o plači

Na splošno velja, da morate med pogajanji izžarevati čim večjo samozavest. V tem primeru je še posebej pomembno, da ne delujete samovšečni ali nerealni.

Najbolje je, da govorite čim bolj mirno in objektivno.

10 nasvetov za pogajanje o plači – z njimi bo pogajanje uspešno

Zadovoljni ste s svojo službo. Vaše naloge se vam zdijo zanimive in z veseljem opravljate svoje delo. Tudi s svojimi sodelavci se dobro razumete. Ampak prav bi vam prišlo tudi malo več denarja.

S pomočjo naslednjih osmih nasvetov se boste pravilno lotili pogajanja o plači.

  1. Povišanja plače ne smete zahtevati!

Pri občutljivih temah, kot je povišanje plače, je potrebna psihološka in retorična tankočutnost. Ton glasu je ključnega pomena. Ne zaprosite za povišanje plače. Raje zaprosite za prilagoditev plače. Tako zahtevo omilite.

  1. Prevzemite pobudo in spoznajte svojo tržno vrednost

Med pogovorom povejte svoje konkretne želje glede plače. Če znesek ni nerealen, se bo vaš nadrejeni spustil v pogajanja z vami. Pri tem je pomembno, da pravilno ocenite svojo tržno vrednost. Pri povišanju plače je možno doseči med 3 in 10 % višjo plačo.

  1. Pripravite se na protiargumente

Pri tem velja, da morate protiargumente ovreči še preden jih sogovorec omeni. Premislite o tem, s kakšnimi argumenti bi lahko vaš nadrejeni nasprotoval povišanju plače. Nato v zvezi s tem premislite o lastnih argumentih, s katerimi bi lahko upravičili prilagoditev plače.

  1. Izžarevajte samozavest

Natančno razložite, kakšna je bila vaša delovna storilnost v podjetju. Prav tako pokažite, kako pomembni ste sedaj in boste tudi v prihodnosti za uspeh podjetja. Tako svojim nadrejenim nakažete, da se zavedate svojega pomena za podjetje.

  1. Brez strahu pred pogajanji o plači

Če se dobro pripravite na pogovor, ni razloga za strah. Natančno morate vedeti, kaj želite. Premislite o dobrih argumentih o tem, zakaj si zaslužite povišanje plače. Nato izrabite priložnost in iskreno povejte, koliko želite zaslužiti. Nasprotna stran bo skušala znižati višino vaše želeno plačo. Zato vaša začetna zahteva ne sme biti prenizka.

  1. Nikoli ne sprejmite prve ponudbe

Izpustili ste priložnost, da bi prvi izrazili višino želene plače in delodajalec je prvi ponudil znesek. V tem primeru tega ne smete takoj sprejeti. Sodelujete namreč v pogajanju o plači in za pogajanje sta vedno potrebna dva. S ponudbo za povišanje plače vam vaš nadrejeni pokaže, da je pripravljen na pogajanje.

  1. Vedno ostanite stvarni in mirni

Lahko se zgodi, da pogajanje o plači postane burno. Ne glede na to, kako se razvija pogovor. ostanite vedno mirni in sproščeni ter se odzivajte stvarno in premišljeno. Navadno v pogovoru zmaga tisti, ki ohrani mirno kri.

  1. Pomembna je prilagodljivost

Tudi če vam vaš delodajalec ne more plačevati višje plače, to še ne rabi biti konec. Kadar višja plača ni mogoča, obstajajo druge možnosti. Na primer prilagodljiv delovni čas, udeležba pri prevoznih stroških, izredni dopust, dodatek za malico ali možnost dela od doma.

  1. Pogajanje o plači vadite doma

Svojega partnerja ali partnerico, družinskega člana ali prijatelja ali prijateljico prosite, da vadijo z vami. Tvoj sogovornik naj prevzame vlogo nadrejenega, ki se ne strinja takoj z vašim predlogom. Tako lahko že tukaj uporabite naše nasvete. Morda se boste med vajo spomnili novih argumentov ali kompromisov.

  1. Dogovorite se tudi o višini plače v prehodnosti

Pozanimajte se, v kakšnih intervalih vam bodo prilagajali plačo. Te dogovore morate nujno zabeležiti tudi v pisni obliki. Tako boste preprečili presenečenja v prehodnosti.

 

plače pogajanja

NAPAKE pri pogajanju o plači

Z našimi 10-imi nasveti smo vam pokazali, kako se pravilno pripravite na pogajanja o plači. Da bi vam še jasneje pokazali, kaj je prav in kaj ne, vam predstavljamo še 7 smrtnih grehov, ki jih ne smete zagrešiti pri pogajanjih. Kako se NE SMETE lotiti pogajanja o plači:

  1. Nepripravljenost ali slaba pripravljenost

Nobena stvar ni zastonj. Zato se zgodi le redko ali celo nikoli, da bi delodajalec sam pristopil k vam in vam ponudil višjo plačo. To morate izraziti in sprožiti sami. Pri tem morate pokazati, da je vaše delo vredno več. To pa boste dosegli samo z dobrimi argumenti.

  1. Neprimeren čas

Dogodki, ki jih prireja podjetje, kot je božično praznovanje ali kolektivni izlet, niso primerni čas za pogajanje o plači.

  1. Neprimerni ali napačni argumenti

Povišanje najemnine, želja po novem pohištvu ali gradnja hiše niso argumenti, ki bi jih nadrejeni rad slišal pri pogajanju o plači.

  1. Brez navedbe konkretne plače

Pred začetkom pogovora morate jasno vedeti, kakšno višino plače želite doseči. Vaš nadrejeni bo želel slišati konkretno številko.

  1. Previsoko postavljena plača

Med pogajanjem o plači bo vaš nadrejeni poskušal znižati višino vaše želene plače. Zato je priporočljivo, da navedete višji znesek. Vendar pa morate biti pri tem previdni. Ne tvegajte preveč. Če je vaša želja preveč nerealna, vas bo to prikazalo v slabi luči. Zamudili pa boste tudi priložnost za višjo plačo.

  1. Prenizko postavljena plača

Ne prodajajte se pod svojo vrednostjo. Tu gre za drugi ekstrem. Svoje želene plače ne postavite prenizko zato, ker si ne zaupate. Pomembno je, da znate pravilno oceniti svojo delovno storilnost. Saj navsezadnje prostega delovnega mesta ne dobi tisti kandidat, katerega želena plača je najnižja.

  1. Ne izsiljujte svojega pogajalskega partnerja

Tukaj zadostujejo že izjave, kot: »Drugje bi lahko zaslužil/-a več«.

Neuspešna pogajanja o plači – Kaj storiti, ko je pogovor neuspešen?

Lahko pa se tudi zgodi, da vsa priprava ne prinese ničesar in pogovor ni uspešen. Za to so morda krivi tudi gospodarski razlogi. Na primer, morda vam delodajalec trenutno ne more nuditi višje plače. Take izkušnje so lahko neprijetne. To vam lahko potrdijo vsi, ki so že bili v taki situaciji.

Načrt B za pogajanje o plači

Zato je pomembno, da oblikujete dobro izhodno strategijo, ki vam bo pomagala, da ohranite svoj ugled. Z njo lahko poskusite pridobiti vsaj nedenarne prejemke. Pomembno je, da v vsakem primeru ohranite trezno glavo in ne sklepate prehitro. Ni priporočljivo, da svojemu nadrejenemu enostavno poveste svoje mnenje v obraz ali celo daste odpoved.

Bolje je počakati in še enkrat dobro razmisliti o pogovoru. Kaj pa, če ste tudi po tem še vedno nezadovoljni in vidite edini izhod v menjavi službe? Potem je najbolje, da v si v miru poiščete novo zaposlitev. Nova zaposlitev s seboj prinese tudi vedno nove finančne možnosti.

Sklep glede pogajanja o plači

Na koncu si morate zapomniti, da je pri pogajanjih o plači najpomembnejša dobra priprava. Če ste prehitro sprejeli prenizko plačo se lahko pozneje ponovno pogajate o tem. Vendar pa morate dobro premisliti o argumentih. Kot na primer vaše prejšnje delovne zahteve in naloge, ki jih vaš nadrejeni še ne pozna. Vendar pa je bolje, da se v naknadna pogajanja spustite šele po dosegu prvih uspehov in dosežkov pri delu.