omrežja sezonsko delo

Mreženje– kako pomembno je dejansko pravilno mreženje?

Mreženje je pomemben del vsakdanjega dela. Pa če gre za iskanje sanjske službe ali pridobivanje potencialnih strank, ponudnikov storitev ali sodelujočih partnerjev.

Predvsem ob koncu leta se ljudje pogosto udeležujejo sestankov. To so lahko na primer božična kosila s sodelavci ali srečanja s strankami ob koncu leta. Ob takšnih dogodkih bo veliko priložnosti za navezovanje novih stikov. Poleg tega jih lahko izrabite tudi za poglobitev obstoječih stikov. Vzdrževanje stikov že dolgo ne zadeva več samo vodstvenih delavcev. Vsak ima lahko koristi od skupnosti na lastnem delovnem področju.

Kaj je mreženje?

Mreženje že dolgo ni več samo izmenjava poslovnih vizitk. Mreženje obsega gradnjo in vzdrževanje osebnih in poslovnih stikov. Poleg tega tukaj ne gre za konkurenco, pač pa je v ospredju medsebojna podpora.

Dobri razlogi za mreženje

Obstaja veliko dobrih razlogov, zakaj je mreženje priporočljivo. Na primer, pri iskanju zaposlitve je osebna mreža stikov zelo pomembna. Vendar pa mreženje ni vedno lahko. Zato bomo navedli pet razlogov, zakaj bi to kljub temu morali početi:

  1. Izmenjava zamisli z enako mislečimi na poklicni ravni

Ko se poklicno razvijate, je pomembna izmenjava zamisli s tistimi stiki, ki vedo, o čem govorijo. Svojo mrežo stikov lahko uporabite tudi za to, da se predstavite kot strokovnjak/-inja. To vam bo koristilo pri poznejšem iskanju zaposlitve ali samozaposlitvi.

  1. Tudi izmenjava zamisli s tistimi, ki niso iz vašega strokovnega področja, je pomembna

Tako lahko spoznate nova področja. Izmenjujete lahko svoje znanje in vzpostavljate nove stike. Tako lahko na primer nastanejo razburljiva sodelovanja.

  1. Medsebojna podpora

Iz strokovne izmenjave nastanejo stiki. Mreža, ki pri tem nastane, je sestavljena iz dajanja in jemanja. Delite svoje znanje in nudite podporo drugim. Kadar svoje zamisli izmenjujete z drugimi, vas lahko ti lažje priporočijo tudi drugim. Ko bo potrebno strokovno znanje, se bodo ljudje spomnili na vas in se vrnili k vam.

  1. Mreže stikov so prav tako pomembne za samozavest

Ni treba, da ste že od začetka popolni. Najvišja oblika mreženja je, ko se obrnete na neznane ljudi, da bi z njimi izmenjali zamisli. Pri tem vaja dela mojstra.

  1. Mreženje je zabavno

Ko se boste začeli aktivno ukvarjati z mreženjem, boste kmalu ugotovili, da je zelo zabavno. Stik z različnimi ljudmi z različnih področji in različnimi pogledi je nekaj posebnega.

 

Mreženje

Spletno mreženje

Danes se večina poklicnega mreženja začne na spletu. Na primer na portalih, kot sta XING ali LinkedIn. Zato je pomembno, da ste tam prisotni in delite določene informacije. To pomeni, da imate svojo fotografijo in življenjepis.

Ampak pazite. Na spletu so lahko hierarhije zabrisane. To pa ne pomeni, da več ne obstajajo. Še vedno je pomembno, da pazite na svoj ton. Ta mora biti spoštljiv in vljuden.

Mreženje na prireditvah

Poleg spletnega mreženja, pa lahko stike vzpostavljate tudi na prireditvah ali kariernih sejmih. Take prireditve so zlasti pomembne za tiste, ki se šele uvajajo v poklic ali tiste, ki iščejo zaposlitev. Pri tem je pomembno, da imate s seboj dovolj poslovnih vizitk. Pri tem pa morate vizitke razumeti bolj kot spominke. Pri pravem mreženju se spretno predstavite, seznanite z vsebino in pri tem ostanete takšni, kot ste.

Mreža poslovnih stikov za svojo rast potrebuje čas. Zato je pomembno, da od samo nekaj prireditev ne pričakujete preveč. Stike, ki jih tam vzpostavite, pa morate še naprej negovati. Najbolje je, da se lotite mešanega spletnega in osebnega mreženja.

Pomembno pri mreženju

Pri mreženju je še posebej pomembno, da pokažete zanimanje, postavljate pametna vprašanja in prisluhnete sogovorcu. Pri osebnih pogovorih ne smete pozabiti tudi na očesni stik. Vsak pogovor se začne s pozdravom. Pri tem morate paziti, da je pri rokovanju vaš stisk roke močan in samozavesten.

Nasveti za pravilno mreženje

Pri mreženju nista pomembna samo samopromocija in klepetanje. Razkrili vam bomo 6 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste pri mreženju še uspešnejši.

  1. Premislite, kdo sodi v mrežo stikov

Ne gre samo za to, da dobite največ poslovnih vizitk. Mnogo pomembneje je navezovanje stikov, ko bodo imeli pozitiven vpliv na vašo kariero. Zato dobro premislite o tem, kakšen cilj imate pri izgradnji mreže stikov. Na tej podlagi nato vzpostavljajte stike. To lahko poteka prek poklicnih vzporednic ali izmenjave znanja.

  1. Spletno mreženje ni vse

Kljub temu, da se danes veliko stvari odvija na spletu, pa so pri mreženju pomembni osebni stiki. Pomembna so srečanja in pogovori iz oči v oči.

  1. Izgradnja individualnega omrežja stikov

Kateri stiki so pravi, je odvisno od cilja mreženja. Zavestno se povezujte z ljudmi, ki razmišljajo vsestransko. Tako bo vaša mreža stikov še posebej možna. Pri tem se osredotočite na izmenjavo poklicnih izkušenj, znanja in nadaljnjega izobraževanja ter poklicnih možnosti.

  1. Pomembna je dobra priprava

Pred osebnim srečanjem ali razgovorom sta najbolj pomembni pravilna priprava in strategija. Kaj že veste o osebi, s katero se boste srečali? Ali kaj bi radi še izvedeli o njej? Vnaprej premislite o točkah pogovora in vprašanjih, ki jih želite zastaviti. Dobre teme za začetek pogovora so lahko, na primer, naslednje:

  • poklicna pot
  • zanimanja
  • pogledi na posebna vprašanja
  1. Bistvena je vsebina

Ker se želite povezovati iz poklicnih razlogov, morate dobro vsebinsko razmisliti o tem, kaj želite ponuditi. Stike delite samo, če ste v to prepričani in ne zato, ker bi želeli navdušiti sogovorca.

  1. Govorica telesa, geste in mimika

Kakor pri vsakem pogovoru, ne smete pozabiti na očesni stik in prijazen nastop. Da ne bi dajali vtisa, da niste zainteresirani, se morate občasno nagniti k svojemu sogovorcu. Raje kot komplimente delite nasmehe. Aktivno poslušajte in pokažite empatijo.

 

Kratki povzetek – kaj je pomembno pri mreženju

Mreženje je pomembno in nujno potrebno. Vnaprej se morate dobro pripraviti in določiti natančen cilj.

Med dogodki se ne družite samo s tistimi, ki jih že poznate. Pomembno je, da opazite druge in da drugi opazijo vas. Sprehodite se in si oglejte, kdo je prisoten. Pri znanih ljudeh se lahko na kratko ustavite in jih pozdravite, z njimi pa se lahko pogovarjate pozneje.

Bodite pozorni na to, kako ste oblečeni Vaša oblačila morajo ustrezati priložnosti in delovnem področju. Izmenjujte si poslovne vizitke, da si vas bodo ljudje zapomnili.

Mrežo stikov morate nenehno negovati in ostati aktivni. Nove stike si dobro vtisnite v spomin, da se jih boste znova prepoznali pri naslednjem srečanju.