iskanje zaposlitve na Zavodu za zaposlovanje

Vse o postopkih na Zavodu za zaposlovanje na enem mestu

Ste izgubili zaposlitev ali ste tik pred potekom pogodbe in veste, da vam je delodajalec ne bo podaljšal? Ste pred tem, da sami podate odpoved delovnega razmerja, vendar naslednje službe še nimate? Potem je za vas najbolje, da se obrnete na Zavod za zaposlovanje, kjer vas bodo vodili skozi vse postopke, ki so potrebni za ureditev vašega statusa in proaktivnega delovanja za iskanje nove zaposlitve. S pravilno izvedenimi postopki na Zavodu za zaposlovanje lahko pridobite denarno nadomestilo (če ste do njega upravičeni), karierno svetovanje in seveda novo službo. Kar je nenazadnje cilj iskanja nove zaposlitve.

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje je ena najpomembnejših ustanov na trgu dela, ki povezuje delodajalce in delojemalce, v času brezposelnosti pa vam lahko nudi tudi finančno in vsebinsko podporo. Poleg tega pa so njegove temeljne dejavnosti:

  • zaposlitveno svetovanje za vse iskalce zaposlitve,
  • izvajanje kariernih orientacij,
  • izvajanje zavarovanja za primer brezposelnosti
  • izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja
  • izdajanje delovnih dovoljenj in zaposlovanje tujcev
  • izdelava analitičnih, razvojnih in drugih strokovnih gradiv s področja dejavnosti Zavoda
  • informiranje o trgu dela, informacije javnega značaja.

Verjamemo, da zna biti izguba in iskanje nove službe stresno, smo za vas pripravili pregled vseh postopkov na Zavodu za zaposlovanje. Da bo vaš naslednji korak z manj skrbi in več zaupanja vase.

Postopki na Zavodu za zaposlovanje – kje in kako začeti?

Prijavite se na uradu za delo uradu za delo tiste območne službe, kjer imate stalno ali začasno prebivališče oz. kjer boste iskali zaposlitev. Prijava lahko poteka:

Če potrebujete potrdilo o prijavi na Zavodu, ga lahko naročite na portalu PoisciDelo.si. Tu imate namreč ustvarjen svoj uporabniški račun, ali pa potrdilo pridobite osebno na izbranem uradu za delo.

postopki na Zavodu za zaposlovanje

Prijava pri Zavodu in ostali postopki na Zavodu za zaposlovanje

Ob prijavi na Zavodu boste uvrščeni v eno izmed evidenc, ki jih vodi Zavod za zaposlovanje – evidenca brezposelnih ali evidenca iskalcev zaposlitve. Da vsi postopki na Zavodu za zaposlovanje, skozi katere morate do nove zaposlitve, ne bodo preveč za vas, vas bo skozi njih vodil tudi vaš svetovalec.

Evidenca brezposelnih

V primeru, da niste zaposleni, samozaposleni ali upokojeni, se ne izobražujete ali nimate statusa kmeta, niste družbenik in hkrati poslovodna oseba v osebni in kapitalski družbi ali zavodu, vendar želite aktivno iskati zaposlitev, potem vas na zavodu načeloma vpišejo v evidenco brezposelnih. Prijava v evidenco je prostovoljna in ni obvezna, ob prijavi pa sprejmete določene obveznosti, ki jih morate tekom postopka izpolnjevati.

V evidenco brezposelnih se lahko prijavijo za delo zmožne osebe stare med 15 in 65 let, ki aktivno iščejo zaposlitev. So tudi pripravljene sprejeti ustrezno zaposlitev, ki jo ponudi Zavod. V evidenco brezposelnih se lahko prijavijo tudi tujci, vendar le pod določenimi pogoji. Več o tem si lahko preberete tukaj.

Katere so obveznosti brezposelnih oseb, prijavljenih v evidenco brezposelnih?

Kot brezposelna oseba, ki je prijavljena v evidenco brezposelnih, imate določene dolžnosti. Redno morate spremljati objave prostih delovnih mest in se nanje pravočasno prijavljati. Ker pa na Zavodu niso objavljena vsa prosta delovna mesta, je dobro da spremljate tudi druge zaposlitvene portale, ki imajo razširjeno ponudbo prostih delovnih mest.

Ustrezno se morate odzivati na vabila in napotnice zavoda na razgovore za izbrana delovna mesta ter se udeleževati zaposlitvenih razgovorov. V kolikor vas delodajalec izbere kot primernega kandidata za zaposlitev, morate le-to sprejeti. Skupaj z vašim osebnim svetovalcem na zavodu boste oblikovali tudi zaposlitveni načrt na podlagi vaše izobrazbe, izkušenj in želja. Dogovorjene aktivnosti iz načrta morate izpolnjevati.

Evidenca iskalcev zaposlitve

Če ste še vedno v delovnem razmerju ali ste samozaposleni ali pa se še izobražujete, ste gospodinjec ali drugače delovno neaktivni, vaš naslednji korak pa je iskanje zaposlitve in si želite informacij o trgu dela in pomoč pri iskanju zaposlitve, vas Zavod načeloma uvrsti v evidenco iskalcev zaposlitve. V to evidenco vas Zavod uvrsti tudi v primeru, da pričakujete odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti. V tem primeru se lahko v treh delovnih dneh po vročeni odpovedi prijavite pri Zavodu.

V evidenco iskalcev zaposlitve se lahko vključijo tudi tujci iz tretjih držav (ki ni članica Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije) in zakonito prebivajo v Republiki Sloveniji – navedeni pogoj morajo izpolnjevati ves čas vodenja v evidenci iskalcev zaposlitve.

Pomembni roki za prijavo pri Zavodu za zaposlovanje

Da bodo postopki stekli v vašo korist, morate bit pozorni na pomembne roke za prijavo pri Zavodu, in sicer:

  • za evidenco iskalcev zaposlitve 3 delovne dni po vročitvi odpovedi;
  • za evidenco brezposelnih 30 koledarskih dni po prenehanju delovnega razmerja. Ta prijava je podlaga za uveljavitev pravice do denarnega nadomestila. Vlogo za denarno nadomestilo predložite ob prijavi.

Kako si uredite obvezno zdravstveno zavarovanje?

Med tem, ko čakate na odločbo Zavoda o denarnem nadomestilu, si obvezno zdravstveno zavarovanje sami uredite pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje. Z začetkom veljave odločbe pa vam začne teči zavarovanje s strani Zavoda. V vsakem primeru pa vas na vsak korak v postopku opozori vaš svetovalec.

Denarno nadomestilo

Denarno nadomestilo predstavlja nadomestilo dohodka ob brezposelnosti, do njega pa ste upravičeni pod določenimi pogoji.

Pridobite ga lahko:

  • če ste bili pred nastankom brezposelnosti v zadnjih 24 mesecih za brezposelnost zavarovani najmanj 10 mesecev,
  • če ste mlajši od 30 let in ste bili v zadnjih 24 mesecih pred nastankom brezposelnosti zavarovani najmanj 6 mesecev,
  • če so bili plačani prispevki za zavarovanje za primer brezposelnosti (izjema so osebe, ki so bile v zavarovanje vključene na podlagi delovnega razmerja, delodajalec kot zavezanec za plačilo pa prispevkov ni plačal),
  • če ste brezposelni in vam delovno razmerje ni prenehalo po vaši krivdi ali volji ter izpolnjujete druge, z zakonom določene pogoje ter
  • se v 30 dneh po prenehanju obveznega zavarovanja prijavite pri zavodu za zaposlovanje in vložite zahtevo za uveljavitev pravice do denarnega nadomestila.

Denarno nadomestilo vam pripada z naslednjim dnem po prenehanju obveznega zavarovanja. V primeru, da rok 30 dni za oddajo vloge za denarno nadomestilo zamudite, se vam skupna dolžina prejemanja nadomestila skrajša za koledarske dneve od 31. dneva po prenehanju zavarovanja do dneva vložitve zahteve. Ta rok pa seveda ne teče v primeru izrednih dogodkov, kot so bolezen, upravičenost do starševskega dodatka, med vojaško dolžnostjo in opravljanjem nalog ali usposabljanj za zaščito in reševanje ter prestajanja pripora oz. zaporne kazni ali vzgojnega ukrepa do 6 mesecev.

Kako do denarnega nadomestila?

Če ustrezate zgoraj napisanim pogojem, lahko nato pri Zavodu vložite zahtevek za priznanje pravice do denarnega nadomestila. Obrazec zahtevka lahko dobite pri svojem svetovalcu na izbranem uradu za delo, lahko na natisnete na spletni strani Zavoda ali pa ga oddate elektronsko, prav tako na spletni strani Zavoda. Poleg tega morate zahtevku priložiti tudi določene dokumente, odvisno od vaše situacije:

  • če ste bili pred vlogo za denarno nadomestilo zaposleni, vlogi priložite pogodbo/-e o zaposlitvi;
  • če vam je delovno razmerje prenehalo npr. zaradi redne oziroma izredne odpovedi, sporazumne razveljavitve, na podlagi sodbe sodišča ipd., je treba izpolniti tudi prilogo k zahtevku in predložiti ustrezna dokazila, iz katerih je razviden razlog prenehanja delovnega razmerja;
  • če ste v zadnjih 8 mesecih pred nastankom brezposelnosti prejemali nadomestilo plače zaradi bolezni, porodniške ali invalidnosti, je treba zahtevku priložiti tudi potrdilo o povprečno prejeti plači;
  • mlajši od 30 let, ki ste bili zavarovani najmanj 6 mesecev, predložite potrdilo o povprečno prejeti plači v zadnjih 5 mesecih.

denarno nadomestilo

Čas prejemanja nadomestila

Čas prejemanja denarnega nadomestila je odvisen od vaše zavarovalne dobe, in sicer:

  • če ste mlajši od 30 let in ste bili pred nastankom brezposelnosti v zadnjih 24 mesecih zavarovani najmanj 6 mesecev, boste nadomestilo prejemali 2 meseca, 
  • če ste bili zavarovani od 10 mesecev do 5 let, boste nadomestilo prejemali 3 mesece, 
  • če ste bili zavarovani od 5 do 15 let, boste nadomestilo prejemali 6 mesecev, 
  • če ste bili zavarovani od 15 do 25 let, boste nadomestilo prejemali 9 mesecev, 
  • če ste bili zavarovani nad 25 let, boste nadomestilo prejemali 12 mesecev, 
  • če ste starejši od 53 let in ste bili zavarovani nad 25 let, boste nadomestilo prejemali 19 mesecev, 
  • če ste starejši od 58 let in ste bili zavarovani nad 28 let, boste nadomestilo prejemali 25 mesecev.

Zavarovalno dobo lahko vedno preverite v kadrovski službi svojega delodajalca ali na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovane Slovenije (ZPIZ).

Višina denarnega nadomestila

Višina denarnega nadomestila je procentualno glede na vašo povprečno mesečno plačo, ki ste jo prejeli v obdobju 8 mesecev (mlajši od 30 let pa v obdobju 5 mesecev) pred mesecem nastanka brezposelnosti, dodeljena po mesecih, in sicer prve 3 mesece prejemanja znaša 80 %, naslednjih 9 mesecev 60 %, po izteku enega leta pa 50 %.

Izplačano denarno nadomestilo ne more biti nižje od 530,19 EUR in ne višje od 892,50 EUR bruto. Izplačano je vsakega 15. dne v mesecu za pretekli mesec.

Odjava iz evidence brezposelnih za novo zaposlene delavce med zadnjimi postopki na Zavodu za zaposlovanje

Ko dobite novo zaposlitev, Zavodu načeloma spremembo vašega zaposlitvenega statusa javi delodajalec. Lahko pa ga Zavodu sporočite tudi sami tako, da kontaktirate svojega svetovalca, ali pošljete po pošti na urad za delo, kjer ste prijavljeni, izpolnjen obrazec Odjava iz evidence.