iskanje zaposlitve

Nova služba kot novoletna zaobljuba? Vse o iskanje zaposlitve

Kar stisne vas, ko pomislite na svojo trenutno službo. Ali hodite ob nedeljah redno spat z bolečinami v želodcu in na skrivaj upate, da se boste zbudili v petek, malo pred začetkom vikenda? Neradi vam povemo, da je skrajni čas za menjavo službe. Tu lahko dobite informacije o iskanje zaposlitve.

 

Nova služba v novem letu – kako deluje iskanje zaposlitve?

Kmalu boste lahko službene tegobe starega leta pustili za seboj. Predstavljamo vam 7 najpomembnejših nasvetov za iskanje nove službe.

  1. korak: Pregled stanja – kaj (ne) deluje?

Kaj vas moti? To vprašanje se lahko sprva sliši banalno. Pa vendarle morate iskanje nove službe začeti ravno s tem vprašanjem. Vzemite prazen list papirja in nanj zapišite, kaj vam pri trenutni službi ni všeč in zakaj si želite spremembe. Kaj točno vas moti? Zakaj ste se odločili, da poiščete novo službo? Nato na papir zapišite tudi to, kar vam je trenutno všeč.

  1. korak: Seznam želja – kaj si želim?

Kaj točno si želite? Ne, s tem ne mislimo splošno na življenje. Tukaj ne gre za nič filozofskega. Se spomnite, ko so vas v mladosti vprašali, kaj bi nekoč radi postali? Kako ste odgovorili na to? Kaj počnete zdaj? Zapišite si, kakšne želje imate glede svoje nove službe ali nove dejavnosti. Obstaja delovno mesto, kraj dela ali podjetje, ki vas že od nekdaj zanima? Razmislite, kaj vas osrečuje, in si to zapišite. Ne iščite »katere koli« službe.

  1. korak: Zavedanje samega sebe – kakšen sem?

Trg dela je lahko glede na panogo zelo konkurenčen. Zato je še toliko bolj pomembno, da dobro poznate samega sebe in svoje poklicne prednosti ter slabosti. Tako lahko stvarno ocenite, ali oglas za prosto delovno mesto ustreza vam in vašim sposobnostim. Sodelavce, ki jim zaupate, vprašajte, kako bi vas opisali. Sami razmislite o tem, kaj se vam pri vsakdanjem delu zdi posebej preprosto in kaj vam je še vedno izziv.

  1. korak: Moji profili – kako se predstavim?

Preden sploh začnete iskati prosta delovna mesta, morate kritično pregledati svoje profile na družbenih medijih. Ste prepričani, da niste objavili česa neprimernega? Zamegljene fotografije v kostumu hrčka z zabave raje zbrišite. Vzemite si čas za posodobitev profilov in življenjepisa. Tukaj boste izvedeli, kako pravilno sestaviti življenjepis.

  1. korak: Trg dela – kje iskati?

Od področja zaposlitve je odvisno, ali boste našli celo morje razpisanih mest ali jih boste morali iskati s povečevalnim steklom. Ne pozabite, številna razpisana delovna mesta namerno ne objavljajo na znanih portalih ali v medijih, temveč le v medijih znotraj področja. Splača se torej, da se najprej malo pozanimate. Kateri notranji mediji in portali obstajajo?

 

Nekatera podjetja objavijo razpisana delovna mesta samo na svoji spletni strani. Tako se prepričajo, da se bodo prijavili samo tisti, ki jih res zanima delo v njihovem podjetju. Za vas to pomeni, da morate redno brskati po spletnih straneh podjetij, ki vas posebej zanimajo. Nasvet: navadno so dobrodošle tudi samoiniciativne prijave oseb, ki jih zanima delo v določenem podjetju.

 

Za iskanje zaposlitve so primerni tudi portali, ki razpisujejo prosta delovna mesta. Tam imate namreč široko izbiro različnih podjetij in položajev. Pogosto lahko tam najdete dela, za katere nikoli niste mislili, da bi vas lahko zanimala. Delo lahko iščete tudi na portalih družbenih medijev, kot so LinkedIn, Xing ali Facebook. Pomembno pa je predvsem, da se ne omejite samo na en medij.

  1. korak: Oglasi za delo – kako pravilno prebrati zaposlitveni oglas?

Pazljivo preberite zaposlitvene oglase in se v miru odločite, ali so navedene dejavnosti primerne za vas. Manj je več. Izberite tiste, kjer vam ustrezajo pogoji, in si vzemite dovolj časa, da svojo prijavo prilagodite zaposlitvenemu oglasu. Ne pošiljajte enake prijave za vsa dela, kamor se prijavljate. [Tukaj lahko preberete, kako pravilno napisati prijavo.]

 

Raziščite podjetje. Kakšen vtis je pustilo na vas? Ali ste našli kakšno spletno oceno, ki vam lahko pomaga pri odločitvi? Bodite kritični, vendar ne izključite podjetja samo zato, ker deluje v panogi, ki vas do zdaj ni zanimala. Bodite radovedni. Če vam je delo res všeč, pošljite dokumente za prijavo. Na razgovoru si lahko ustvarite veliko boljši vtis o podjetju kot pa iz zaposlitvenega oglasa.

  1. korak: Motivacija – kako pri iskanju službe ostati pozitiven?

Iskanje nove zaposlitve pogosto traja dlje, kot smo načrtovali. Kljub temu ostanite pogumni in vztrajajte še naprej. Ne pozabite, na trgu dela se vsak dan pojavljajo nova prosta delovna mesta. V postopek iskanja službe vključite tudi kakšen premor. Z znanci izmenjajte ideje in poskrbite za dodatno podporo prijateljev in družine, kar bo nahranilo vašo dušo in vam vlilo samozavest.

 

Morda ste med iskanjem zaposlitve ugotovili, da še vedno nimate ključnih kompetenc za svojo sanjsko službo. Potem je zdaj pravi čas, da izpolnite svojo dolgoletno željo po izobraževanju. Izkoristite izobraževalno svetovanje in raziščite svoje možnosti. Vprašanja nič ne stanejo, lahko pa vam odprejo nova vrata za vašo poklicno prihodnost.

 

iskanje zaposlitve

 

Seznam pomembnih točk pri iskanje zaposlitve

Spodaj smo povzeli najpomembnejše točke pri iskanju zaposlitve:

 

  • Spremljajte različne medije.
  • Kakšen način prijave pričakuje delodajalec?
  • Uporabite profesionalen e-poštni naslov.
  • Preverite zadevo.
  • Preglejte dokumente.
  • Pošljite jih v pravilni obliki.
  • Dokumente dajte v lekturo.

 

Za iskanje zaposlitve ne uporabljajte le enega medija. Preglejte več različnih. Vedno iščite na različnih platformah. Na eni platformi lahko preverite različne strani. V iskanje pa vključite tudi spletna mesta podjetij in medije, specializirane za določeno področje. Prostih delovnih mest pogosto ne oglašujejo na platformah za iskanje zaposlitve.

 

Ste našli zanimivo delovno mesto? Najprej morate ugotoviti, kakšen način prijave zahteva delodajalec. Če tega podatka ne najdete v zaposlitvenem oglasu, ga lahko poiščete na domači strani podjetja. Če tudi tam ne najdete ničesar, lahko pokličete v kadrovsko službo.

 

Vedno bodite tudi pozorni tudi na svoj e-poštni naslov. Najbolje je, da je ta sestavljen iz vašega imena in priimka. Vsaj priimek naj bo vedno izpisan. E-poštni naslovi, kot je fifamaxi@gmail.com ali max16@gmail.com, ne delujejo resno.

 

Pri zadevi bodite pozorni, da se ujema z zadevno vrstico motivacijskega pisma. V zadevi naj bo vedno navedena vsaj beseda »prijava«.

 

Pred pošiljanjem prijave preverite, ali so dokumenti za prijavo popolni. Prepričajte se, da ste priložili motivacijsko pismo, življenjepis in ustrezna potrdila. Najbolje je, da ponovno preberete zaposlitveni oglas in se prepričate, da niste pozabili kakšnega pomembnega dokumenta.

 

Dokumenti za prijavo se navadno pošiljajo v obliki dokumentov PDF. Ti naj ne bi presegali velikosti 2 MB. Najbolje pa se je še enkrat dobro prepričati, da v zaposlitvenem oglasu ni navedeno drugače.

 

Pravopisne in slovnične napake v dokumentih za prijavo niso primerne, zato je priporočljivo, da poskrbite za lekturo.

 

 

Če v letu 2020 še niste osvojili sveta fitnesa (spet), vam bo z našimi sedmimi najpomembnejšimi nasveti za iskanje zaposlitve in s kratkim kontrolnim seznamom uspelo vsaj v svetu dela. Želimo vam vso srečo pri iskanju zaposlitve.

 

Gumb: Poiščite novo sanjsko službo še danes

 

Morda vas zanima tudi: