Priprave na razgovor za službo

Najboljši nasveti za pripravo na razgovor za službo

Zaposlitev pravega kadra na prava delovna mesta je cilj vsakega podjetja, konkurenca na trgu dela pa še nikoli ni bila večja. Na delovna mesta se lahko sicer prijavi veliko kandidatov in delodajalci se znajdejo pred težko odločitvijo, kako izbrati pravega kandidata za razpisano delovno mesto. Najprej pregledajo življenjepise, priporočilna in motivacijska pisma in ter se na podlagi teh odločijo, koga bodo poklicali na razgovor za službo.

Če ste kdaj iskali službo, potem se zagotovo zavedate, da je dober življenjepis le prva polovica opravljenega dela in tudi občutno lažja, kot razgovor za službo. Dejavniki, ki vplivajo na vašo zaposljivost, so tudi vaše osebne lastnosti. Pomembno je, kako se predstavljate, kakšne so vaše moralne vrednote, vaša točnost in natančnost, ali ste dober poslušalec, poštenost, ali ste pripravljeni delati v kolektivu ipd.

Vaše lastnosti in sposobnosti potencialni bodoči delodajalec preveri v obliki razgovora, ki lahko traja 15 minut ali pa 2 uri in več. Ko prejmete vabilo na razgovor za službo, je dobro vedeti, kaj vas čaka ter kako se na to pripraviti.

Kako se pravilno pripravim na razgovor za službo?

Razgovor za razpisano delovno mesto zahteva kar nekaj resnih priprav. Uspešno opravljen razgovor lahko pomeni že novo službo, po drugi strani pa lahko pomeni le uspešno napredovanje v naslednji krog razgovorov. Cilj delodajalca je namreč dobiti najboljši možni kader za razpisano delovno mesto.

Za najboljšo možno pripravno na razgovor smo za vsa pripravili nasvete in izbrskali najpogostejša vprašanja, ki jih na razgovorih zastavljajo delodajalci. Upamo, da vam bodo v pomoč.

 

razgovor za delo v pisarni

Nasveti za pripravo na razgovor za službo

Ko se lotite priprav na razgovor, najprej preverite osnovne informacije o podjetju, na katerega razpisano delovno mesto se prijavljate.

Osnova vsakega razgovora ali intervjuja je, da poznamo bistvene lastnosti podjetja. S čim točno se podjetje ukvarja, kako je organizirano, koliko ima zaposlenih, kje ima sedež, koliko let obratuje ter kakšna je njihova javna podoba. Vse osnovne informacije lahko dobimo na spletni strani podjetja, zato si jo pred razgovorom dobro preberite. Prav tako se informirajte o tem, kaj se specifično zahteva za delovno mesto, na katerega se prijavljate. Pod kateri oddelek spada, kdo je odgovorna oseba in nadrejeni, kakšne so funkcije, itd.

Kako naj se uredim za razgovor za službo ter kaj sporočam s svojim izgledom?

Ker se ljudje večinoma zanašamo na vizualne podobe, je prvi vtis zelo pomemben, sploh pri razgovoru za službo. Videz kandidata je prva stvar, ki jo potencialni delodajalec opazi ter mu tudi ostane v spominu. Izbira oblačila za razgovor o kandidatu pove marsikaj. Če smo na razgovoru za delovno mesto, ki od nas zahteva formalna oblačila, je primerno, da tako oblečeni pridemo tudi na razgovor za službo. Če se na takšnem intervjuju pojavimo oblečeni kot običajno (kratka majica, kratke hlače), s tem delodajalcu pošiljamo signal, da ne vemo točno, v kaj se spuščamo. Ne gre zgolj za oblačila, ampak za naš odnos in predstavo o delovnem mestu, njihovi kulturi in bontonu. Pomembno je, da pred razgovorom za službo preverimo kodeks oblačenja v podjetju.

Naj pridem na razgovor za službo točno ali malce prej?

Na razgovor za službo se vedno odpravite tako, da boste prispeli 5-10 minut pred samim razgovorom, če ni določeno drugače. V časovno občutljivih primerih zaradi specifičnosti delovnega mesta (npr. v proizvodnji), ali pa če ima delodajalec veliko število kandidatov naenkrat, zgornje pravilo ne velja nujno.

Kako se naj obnašam pri razgovoru?

Pomembno je, da dajete vtis dobrega poslušalca, da vzdržujete očesni stik ter da kulturno in suvereno odgovarjate. Prav tako pomaga močan stisk roke ob pozdravu. Bodite komunikativni, a ne skačite v besedo. Izogibajte se raznim nenaravnim kretnjam, sedite kulturno in vzravnano. Izogibajte se žvečenju, grizenju nohtov, ležernemu sedenju ter gledanju stran od sogovorca.

Najpogostejša vprašanja na razgovoru za službo

Zakaj ste prišli na ta razgovor za službo in zakaj si želite delati v našem podjetju?

Delodajalec želi izvedeti, zakaj si želite delati pri njih in kako bi se vklopili v podjetje. Zato je najbolje, da že takoj na začetku pokažete ne le zanimanje, temveč tudi znanje o samem podjetju in na ta način prepričate delodajalca, da ste dobra izbira za to delovno mesto.

Zakaj bi zaposlili prav vas?

Za odgovor na to vprašanje si dobro preberite spletno stran podjetja ter se pozanimajte o zahtevah za to delovno mesto. Bistveno je, da pokažete, da se dobro vklapljate v njihov sistem ter da imate sposobnosti, ki jih delovno mesto zahteva.

Zakaj ste zapustili prejšnje delovno mesto?

Naj vas to vprašanje ne preseneti. Delodajalec želi vedeti, zakaj točno ste zapustili prejšnjo službo, da vidi, če bi se morda lahko podobno zgodilo tukaj. Imejte pripravljen dober odgovor, npr. da ste pripravljeni na nove izzive ter da vas služba ni več izpolnjevala, kot bi si želeli. Ali pa da ste preprosto začutili, da je čas za naslednjo stopnjo v vašem profesionalnem življenju. Vedno obrnite odgovor na nekaj pozitivnega, v smislu rasti.

Kako dolgo iščete službo?

V primeru, da službo iščete dolgo, delodajalcu povejte zakaj je temu tako. Morda je razlog specifičnost vašega profila, morda ste bili zahtevni glede delovnega mesta, morda enostavno niste imeli sreče na razgovorih. Povejte, da ste veseli, da ste končno na razgovoru za službo, ki bi vas zelo veselila.

Na katerem področju se najbolje znajdete oz. katero področje vas najbolj razveseli?

Pri tem odgovoru bodite konsistentni z delovnim mestom. Če se prijavljate za delovno mesto asistenta ali tajnice, potem ne omenjajte, kako vas najbolj veseli glasba in kreativno delo. Vedno omenite tisto, kar se za delovno mesto pričakuje.

Ali radi delate v ekipi?

Velika večina podjetij v modernem času dela v zelo povezanih ekipah, zato je ekipni duh skoraj pogoj. Če niste najbolj družaben človek na tem planetu, vseeno omenite, da ste vajeni delati v ekipi ter da radi delate z ljudmi.

Kaj je bil vaš največji poslovni uspeh?

Pri tem odgovoru omenite številke, koliko ste zaslužili, kako ste vplivali na podjetje, kako dolgo ste delali (zvestoba je velik faktor za marsikaterega delodajalca). Omenite tudi vaš neformalni vpliv na delodajalce, kako ste rešili kakšen problem z razmišljanjem izven okvirjev itd.

Naštejte 5 vaših vrlin

To vprašanje se pojavi na skoraj vsakem razgovoru za službo. Čeprav se morda sliši nadležno in marsikomu predstavlja težavo, pa je enostavno vprašanje, zato se le dobro pripravite nanj. Bodite pozorni, da so vaše lastnosti, ki jih omenjate, v skladu z idejo podjetja in odgovarjajo zahtevam delovnega mesta, na katerega se prijavljate.

Naštejte 5 negativnih značilnosti in jih obrazložite

Pri odgovoru na to vprašanje se izogibajte lastnostim, kot so jeza, napadalnost, konfliktnost, saj so to negativne lastnosti, ki vedno slabo vplivajo na delovno okolje in celotno ekipo podjetja. Osredotočite se na sprejemljive negativne lastnosti, kot so perfekcionizem, pretirana samokritika, da preveč razmišljate, da ste morda sramežljivi…

Kaj bi vaš trenutni delodajalec povedal o vas?

Tudi na takšna občutljiva vprašanja bodite pripravljeni. Najprej omenite vaše pozitivne lastnosti in dobre izkušnje z delodajalcem, zaradi katerih ste napravili vtis. Bistveno je, da ste spoštljivi tako do delodajalca kot do sebe.

Kje se vidite čez 5 let?

Tukaj podajte odgovor v obliki ‘Verjamem, da…’ ali pa ‘Prepričan sem, da…’ ter s tem pokažite ambicije ter dobro namero, a še vedno z zdravo mero samozavesti in samokritike.

 

zaposlitveni razgovor za mizo

Razgovor za službo in psihološki testi

Delodajalec nas lahko v sklopu razgovorov povabi tudi na psihološki test. Zakaj? Ker delodajalci ugotavljajo, da kljub vsem dokazilom o izobrazbi, izkušnjah in različnih priporočilih večina iskalcev zaposlitve še vedno ne zna izpostaviti tistih svojih prednosti, ki delodajalca v bistvu zanimajo in so zanj pomembni. S psihološkimi testi tako delodajalci ugotavljajo, kakšni so vaši potenciali, danosti, prednosti, sposobnosti ter njihova vloga pri doseganju uspehov na določenih delovnih mestih. Cilj psiholoških testov je torej ta, da skušajo ugotoviti vašo kompetentnost z delovnim mestom.

Obstaja več vrst psiholoških testov, cilj vseh pa je, da podajo vsaj 20 ključnih osebnostih lastnosti za pridobitev zanesljive ocene primernosti.

Primera dveh psiholoških vprašanj na razgovoru za službo sta na primer:

Označite odgovor, ki za vas velja najbolj:

a) pripravljen sem deliti

b) priljubljen sem v družbi

c) željan zmage

č) hitro planem v smeh

Označite, kaj za vas velja najmanj (kakšni ste najmanj):

a) spoštljiv

b) pripravljen tvegati

c) optimističen

č) prilagodljiv

Moram pri razgovoru za službo postaviti vprašanja? Če ja, katera?

Vprašanja kandidata so dejansko zelo zaželena, saj kažejo na interes ter samozavest kandidata, pa tudi na komunikativnost. Seveda pa pri tem ne skačite v besedo sogovorcu, ampak kulturno počakajte, da vas najprej vprašajo, kar mislijo. Nato jim kar postavite relevantna vprašanja o tem, kako poteka delo, kako bi vas vključili, kakšen je kolektiv, kako je z odmorom za malico, kakšno je vzdušje med sodelavci, kako je z dopusti in delovnim časom nasploh, kdaj so sestanki, ob kateri uri po navadi začnejo z delom. Bodite pripravljeni, da si njihove odgovore nekam zapišete, najbolje na kos papirja oz. beležko. Telefon tekom razgovora za službo namreč ni zaželen. Beležka na mizi definitivno daje vtis zanimanja in pripravljenosti.

Ste že kaj bolj pripravljeni na razgovor za službo?

Na koncu je razgovor za službo lahko prijetna izkušnja. Če ste bili povabljeni na razgovor za službo, to pomeni, da ste delodajalcu že všeč in ste se prebili v najožji krog. Da bi se izognili morebitni živčnosti in presenečenjem, se dobro pripravite. Informirajte se o delodajalcu ter o delovnem mestu, bodite točni, pripravite se na vprašanja ter se primerno oblecite. Vse ostalo je že v vas!

 

Iščete zaposlitev? Tu najdete vsa prosta delovna mesta: