sezonsko delo v Avstriji na recepciji

Sezonsko delo v Avstriji – poletna sezona

Iščete sezonsko delo v Avstriji? Ta država je namreč je zelo priljubljena destinacija tako za poletno kot zimsko sezonsko delo. Tu so prijazni domačini, osupljiva pokrajina, raznovrstna delovna mesta in sproščeno vzdušje.

Priljubljena poletna sezonska delovna mesta, za katera se ljudje prijavijo, vključujejo delo v turizmu, au-pair (študentsko delo) in delo v kmetijstvu.

Kaj je sezonska zaposlitev?

Sezonska zaposlitev je priložnost za začasno zaposlitev, ki se ponavlja vsako leto približno ob istem času. Podjetja, ki imajo večinoma več strank v določenih sezonah, najamejo sezonske delavce za dodatne roke v času konic. Državljani držav EU/EGP se lahko preselijo v Avstrijo, da bi živeli in delali v okviru prostega gibanja v EU. Ljudje, ki živijo izven EU, pa morajo zaprositi za dovoljenje za sezonsko delo.

Sezonska zaposlitev je večinoma priložnost za delo s krajšim delovnim časom, čeprav je na voljo nekaj delovnih mest za polni delovni čas. Glede na spremenljivke, kot so delodajalec, lokacija in letni čas, lahko sezonska zaposlitev traja nekaj tednov ali pa več mesecev.

Sezonsko delo v Avstriji – da ali ne?

Slovenski delavci se raje kot za sezonsko delo doma odločajo za sezonsko delo v Avstriji. Privlačni sta predvsem Avstrijska Koroška in Avstrijska Štajerska, saj ležita tik čez mejo. V Sloveniji je z uredbo določena najnižja bruto urna postavka za začasno ali občasno delo v kmetijstvu, in sicer znaša 5,46 €. Prav višina plačila pa je vzrok, da se ljudje raje odpravljajo na sezonsko delo (tudi v kmetijstvu) v Avstrijo. Plačilo je od ponudnika do ponudnika sicer različno, nekateri krijejo tudi prevoz, malico in nastanitev. Tudi v Avstriji se trdo dela, vendar je plačilo višje.

 

sezonsko delo v kmetijstvu

Kako je z delovnopravno zakonodajo?

Sezonski delavci se po delovnopravni zakonodaji obravnavajo enako kot drugi delavci in so tudi zavezanci socialnega zavarovanja in zavezanci za dohodnino.

Sezonska delovna razmerja so skoraj vedno začasna, torej za določen čas, s točnim datumom pričetka in konca sezonske zaposlitve. Pogodba o zaposlitvi za določen čas preprosto preneha, ko poteče dogovorjeni čas, brez posebnega obvestila o odpovedi.

Ker je veliko delovnopravnih zahtevkov odvisnih od trajanja delovnega razmerja in se načeloma vsako sezonsko delovno razmerje (tudi večkrat pri istem delodajalcu) šteje za novo delovno razmerje, se obdobja zaposlitve seštevajo. Kolektivna pogodba za delavce v hotelirstvu in gostinstvu na primer predvideva seštevanje sezonskega dela kot priznanje za dolgoletno delovno dobo, če je bilo v istem  podjetju opravljeno najmanj 13 tednov sezonskega dela letno. Če je odpoved kljub temu tekom izvajanja pogodbenega dela izrečena, delovno razmerje preneha.

Sezonsko delo v Avstriji – prednosti in slabosti

Ne glede na to, ali iščete zaposlitev s krajšim delovnim časom ali potrebujete dodaten denar, so sezonska dela zanimiva možnost. Poleti in pozimi je v Avstriji zaradi turistične sezone in dela na poljih veliko sezonskih delovnih mest. V nadaljevanju predstavljamo prednosti in slabosti sezonskega dela v Avstriji.

Prednosti sezonskega dela

  1. Omogoča dober zaslužek: Sezonsko delo lahko omogoča tudi dober zaslužek, posebej še v gastronomiji. Natakarji načeloma dobijo veliko napitnine, dobro pa lahko zaslužijo tudi izkušeni in izšolani kuharji. Večina hotelov nudi zaposlenim brezplačno prenočišče in prehrano, zato je mogoče prihraniti več zaslužka.
  2. Odpre vam nova vrata: Če poznate podjetje, ki ga resnično spoštujete, a vam preprosto ni uspelo priti na razgovor, bi lahko bila sezonska zaposlitev priložnost, ki jo iščete. Če lahko delate nekaj mesecev želenem podjetju in jim pokažete, kaj lahko ponudite, obstaja velika verjetnost, da vas ne bodo želeli izpustiti, ko se sezonsko delo konča.
  3. Zapolni vrzel v vašem življenjepisu: Če se soočate z obdobjem brezposelnosti, je sezonsko delo lahko odlična priložnost za pridobivanje novih izkušenj ali le premostitev do naslednje zaposlitve. Vrzeli v življenjepisu na potencialne delodajalce namreč ne pustijo dobrega vtisa.

Slabosti sezonskega dela

  1. Nizka plača: Ker večina sezonskih delovnih mest ne zahteva veliko predznanja ali posebnega usposabljanja, so po navadi tudi slabo plačana. Če ste trenutno brez dela, vam to najbrž ne predstavlja posebne ovire. Morda iščete le dodaten denar za počitnice, za kar je sezonsko delo dobra priložnost. Če ste pri iskanju zaposlitve previdni, boste morda našli celo dostojno plačano sezonsko delo, a jih ni veliko.
  2. Malo ali nič usposabljanja: Zaradi kratke narave sezone (ne glede na letni čas) in potrebe, da se stvari hitro opravijo, lahko pričakujete, da boste dobili le navodila za opravljanje dela, zato kakšnega večjega usposabljanja ne pričakujte. Zaradi tega je najbolje izbrati sezonsko delo, kjer že imate nekaj osnovnega znanja.
  3. Zahteven urnik dela: Turistična dela so običajno najtežja ob večerih in vikendih. Če iščete kmetijsko ali proizvodno sezonsko delo, boste morda delali zvečer in ob vikendih, pa tudi cele dneve in morda nekaj noči. Delo mora biti namreč opravljeno v določenih rokih, zato so zaposleni v časovni stiski, da bi v čim krajšem času opravili čim več dela.

 

sezonsko delo v gostinstvu

Kaj ponuja sezonsko delo v Avstriji poleti?

Poleti so na voljo delovna mesta predvsem v kmetijstvu (nabiranje sadja in zelenjave) ali v turizmu. Za študentke je mora zanimivo delo kot au-pair. Delo lahko opravljate celo leto, imate krito nastanitev in prehrano. Skrbeli boste za otroke in izkusili življenje v avstrijski družini, lahko se celo prijavite za delo v krajih, kot je prestolnica Dunaj. Če kot študent že živite v Avstriji, si prav tako lahko omislite poletno delo.

Delo v turizmu je lahko zabavno. Poleti se ljudje odpravijo v Avstrijo zaradi njene lepe narave, na sprehode, pohode in kolesarske izlete, ob jezera. Za vodenje različnih aktivnosti pa so potrebni ljudje. Obstajajo tudi kampi, ki se nahajajo po vsej državi in iščejo sezonsko delovno silo, vendar boste morali že pred prihodom imeti zagotovljeno zaposlitev.

Edinstvena izkušnja je lahko delo na kmetiji ali vinogradu. Nabiranje sadja in delo v kmetijstvu lahko najdete v krajih ob reki Donavi, pokrajinah Wachau in Gradiščansko.

Delovna mesta v turizmu

Prav sektor turizma je verjetno najbolj trpel zaradi COVID epidemije in omejevanja družbenega življenja, kar je pustilo pečat tudi na zaposlenih v gostinstvu in hotelirstvu. V Avstriji je sicer veliko povpraševanja tudi po sezonskih delavcih v gostinstvu in turizmu, delo pa običajno poteka od maja do septembra.

Delovna mesta v turizmu se ponujajo predvsem v turističnih obratih, kot so hoteli, kjer iščejo receptorje, sobarice, hišnike ipd. ter v restavracijah in drugih gostinskih obratih, kjer je velika potreba po natakarjih, kuharjih in kuhinjskih pomočnikih, slaščičarjih ipd.

 

 

Sezonsko delo v kmetijstvu

Epidemija je globoko zarezala tudi v kmetijstvu, saj je bilo zaradi omejenega prehajanja delovne sile sezonskim delavcem onemogočeno delo v Avstriji, domača delovna sila pa za tovrstno delo ni poprijela. Ta kriza je tudi pokazala, kako pomembni so sezonski delavci za kmetijstvo.

Nabiranje špargljev, jagod, kumaric in veliko drugih pridelkov, sajenje in obdelovanje zemlje v različnih vremenskih pogojih (dež, mraz in vročina) ni enostavno. Kolektivno dogovorjena plača je nizka (cca 7,00 €/h). Žetveni delavci na njivi pripovedujejo o svoji plači, ki je včasih precej pod kolektivno pogodbo, o 16-urnih delovnih dneh, o bivanju v neustreznih prostorih in slabem ravnanju delodajalca. Nekateri sploh ne vedo, kdo jih zaposluje in ali so zavarovani. Sezonski delavci v kmetijstvu so eni najbolj izkoriščanih delavcev v Avstriji.

Če ste že zaposleni v sklopu sezonskih del in ste v dvomih, ali vas je delodajalec v Avstriji uradno prijavil, lahko to preverite na avstrijskem zavodu za zdravstveno zavarovanje ÖGK (Österreichische Gesundheitskasse), kjer lahko zahtevate izpis podatkov vaših zavarovalnih obdobjih.

Sezonsko delo v Avstriji tudi tik čez mejo

Avstrija ponuja veliko sezonskih zaposlitvenih možnosti, tudi tik čez mejo. Za Slovence sta tako najbolj zanimivi Avstrijska Štajerska in Avstrijska Koroška. V obeh deželah sta največji storitveni dejavnosti turizem in kmetijstvo, ki nudita tudi največ možnosti sezonskih zaposlitev. Preverite pa lahko tudi, kateri so največji delodajalci na Štajerskem in tam poskusite srečo.

Avstrijska Štajerska je dobila ime »Zeleno srce Avstrije« zaradi svoje pokrajine, saj jo pokriva skoraj 60 % gozdov. Kljub temu se Štajerska ponaša tudi z raznoliko pokrajino, ki sega od visokih gora na severu preko z vinom pokritih pobočij na jugu – znanih kot »štajerska Toskana« – do obsežnih rečnih dolin po vsej regiji. Gradec je glavno mesto Štajerske in drugo največje mesto v Avstriji.

Pridelovanje buč igra pomembno vlogo v regiji in ji tesno sledi pridelava jabolk in vinskega grozdja. Za gojenje buč je 17.000 ha, nasadi jablan 5.200 ha in vinogradi več kot 4.500 ha.

 

 

Avstrijska Koroška je najjužnejša avstrijska država v Vzhodnih Alpah in je znana po svojih gorah in jezerih. Glavne panoge na Koroškem so turizem, elektronika, inženiring, gozdarstvo in kmetijstvo. Sezonsko delo na Avstrijskem Koroškem boste hitro našli predvsem v turistično obleganih krajih. Koroška jezera, vključno z Wörthersee (Vrbsko jezero), Millstätter See, Ossiacher See in Faaker See, so glavna turistična atrakcija, okoli njih pa je veliko hotelov in drugih nastanitvenih obratov ter restavracij, ki iščejo delavce med poletno sezono. Glavno mesto Koroške je Celovec. Preverite, kateri so najboljši zaposlovalci na Koroškem.

 

 

Na sezonsko delo v Avstrijo – da ali ne?

Sezonsko delo v Avstriji lahko traja par tednov ali več mesecev, odvisno od tega, kakšno zaposlitev iščete in koliko časa imate na razpolago. Lahko vam taka vrsta dela predstavlja nek nov izziv, priložnost za učenje nemškega jezika ali pa resen poskus iskanja zaposlitve v Avstriji dolgoročno.

Razmislite, kakšne so vaše želje in cilji ter se na podlagi tega odločite, ali je sezonsko delo v Avstriji za vas ali ne, kakšne vrste dela bi si želeli odpravljati in kaj bi radi od te izkušnje odnesli.