finančne spodbude

Programi in finančne spodbude Zavoda za zaposlovanje

Delodajalci in iskalci zaposlitve imajo na voljo različne možnosti programov in finančnih spodbud za zaposlovanje oz. iskanje novih zaposlitvenih priložnosti. Za delodajalce so finančne spodbude vsekakor dobrodošle, sploh če v novo zaposlitev niso prepričani oz. ne vedo, ali se jim bo finančno izšla. Iskalci zaposlitve pa si lahko na način, da potencialnemu delodajalcu predstavijo finančne spodbude, v katere po kriterijih spadajo, odprejo možnost zaposlitve. V zapisu bomo pogledali aktualne programe in finančne spodbude Zavoda za zaposlovanje, ki povezujejo iskalce zaposlitve in delodajalce ter odpirajo nove priložnosti za sodelovanja. Načeloma so finančne spodbude namenjene delodajalcem, programi pa iskalcem zaposlitve, vendar ni nič narobe če so nasprotne strani seznanjene tudi z drugimi informacijami.

Finančne spodbude za delodajalce

Želite zaposliti nov kader ali nove zaposlene preizkusiti oziroma usposabljati na delovnem mestu? V okviru aktivne politike zaposlovanja vam Zavod za zaposlovanje omogoča črpanje nepovratnih sredstev za usposabljanje in zaposlovanje iskalcev zaposlitve, ki so prijavljeni med brezposelnimi.

Delodajalci, ki sodelujejo z Zavodom, imajo tudi svoj portal, in sicer https://www.zadelodajalce.si/. V Portalu lahko delodajalec nekatere storitve opravi po elektronski poti in si s tem prihrani pot na Zavod.

Usposabljanje – Programi praktičnega usposabljanja

V okviru Programov praktičnega usposabljanja lahko delodajalci uveljavljate upravičene stroške praktičnega usposabljanja kandidatov na določenem delovnem mestu. Na ta način lahko kandidate spoznate, vidite, kako se na delovnem mestu znajdejo, jih preizkusite in usposabljate ter se šele na podlagi videnega odločite za sklenitev delovnega razmerja z določenim kandidatom.

Aktualni programi praktičnega usposabljanja:

·         Delovni preizkus

·         Usposabljanje na delovnem mestu – mladi

·         Usposabljanje na delovnem mestu

·         Usposabljanje na delovnem mestu za osebe na področju mednarodne zaščite in tujce

Več o aktualnih programih praktičnega usposabljanja si lahko preberete tukaj.

Zaposlovanje in finančne spodbude

Programi za spodbujanja zaposlovanja omogočajo predvsem delno povračilo stroškov za zaposlitev novih sodelavcev. Zavod za zaposlovanje v tem primeru delodajalcem:

  • odobri različne subvencije za nove zaposlitve,
  • povrne prispevke delodajalca za novozaposlene sodelavce ali
  • sofinancira stroške zaposlitev v programih javnih del.

V okviru programov spodbujanja zaposlovanja vam omogočamo subvencije oziroma delno povračilo stroškov za zaposlitev novih sodelavcev.

Aktualni programi za spodbujanje zaposlovanja:

·         Javna dela za pomoč pri omilitvi posledic epidemije

·         Javna dela 2022

·         Spodbude za zaposlovanje oseb iz programa Učne delavnice

·         Delna oprostitev plačila prispevkov delodajalca za starejše

·         Vračilo prispevkov delodajalca za prvo zaposlitev

·         Davčna olajšava za zaposlovanje

·         Davčne olajšave za zaposlovanje invalidov

Več o aktualnih programih za spodbujanje zaposlovanja si lahko preberete tukaj.

finančne spodbude za zaposlitev

Razpisi

Z razpisi vam Zavod za zaposlovanje omogoča črpanje nepovratnih sredstev za zaposlitev in usposabljanje novih sodelavcev.

Na podlagi razpisa oziroma javnega povabila lahko pridobite:

  • subvencijo za zaposlitev brezposelnih,
  • povračilo stroškov praktičnega usposabljanja

Več o aktualnih razpisih si lahko preberete tukaj.

Programi za iskalce zaposlitve

Znanje vam omogoča, da dobite zaposlitev ali ustvarite novo zaposlitveno priložnost zase. Na tej poti vam lahko Zavod za zaposlovanje pomaga s programi usposabljanja, zaposlovanja in samozaposlovanja. Zavod programe izvaja v okviru aktivne politike zaposlovanja.

Usposabljanje in izobraževanje

S pomočjo teh programov lahko pridobite:

  • izobrazbo, znanja in veščine za opravljanje določenih poklicev ali nalog na delovnem mestu.
  • praktične delovne izkušnje, s katerimi lahko pritegnete delodajalca in si olajšate pot do zaposlitve.

Programi za iskalce zaposlitve vam omogočajo pridobitev izobrazbe ali da se usposobite za opravljanje določenega dela oziroma poklica. Praktično usposabljanje pri delodajalcih pa vam omogoča, da se preizkusite ali usposobite za konkretno delovno mesto.

Aktualni programi izobraževanja in usposabljanja:

·         Usposabljanje na delovnem mestu za mlade

·         Usposabljanje na delovnem mestu

·         Delovni preizkus

·         Neformalno izobraževanje in usposabljanje

·         Neformalno izobraževanje in usposabljanje za mlade

·         Lokalni programi neformalnega izobraževanja

·         NPK/TK – Preverjanje in potrjevanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij

·         PUM-O – Projektno učenje mlajših odraslih

·         Formalno izobraževanje

Več o aktualnih programih izobraževanja in usposabljanja si lahko preberete tukaj.

Zaposlovanje

Nekateri delodajalci v okviru programov zaposlovanj iz finančnih razlogov radi posegajo po finančni pomoči Zavoda, ko zaposlujejo nov kader, saj jim predstavlja finančno varnost. Lahko pa tudi pridobijo priložnost za testiranje novi delovnih mest, ki si jih sicer ne bi mogli privoščiti.

Iskalci zaposlitve pa si na ta način zagotovijo redno zaposlitev (za določen ali nedoločen čas) in višjo socialno varnost. Zaposlitev je sploh dobrodošla po dolgotrajni brezposelnosti, saj se zopet vključite v delovno okolje, spoznate nove ljudi in pridobite dodatna znanja, veščine in delovne izkušnje. Povečate si zaposlitvene možnosti za naprej, saj se vaš življenjepis napolni z izkušnjami in novim znanjem.

Aktualni programi zaposlovanja:

·         Zelena delovna mesta

·         Hitrejši vstop mladih na trg dela

·         Javna dela 2022

·         Spodbude za zaposlovanje – Učne delavnice

·         Oprostitev plačila prispevkov delodajalca za starejše

·         Vračilo prispevkov delodajalca za prvo zaposlitev

·         Davčna olajšava za zaposlovanje

·         Davčne olajšave za zaposlovanje invalidov

Več o aktualnih programih zaposlovanja si lahko preberete tukaj.

Samozaposlovanje in finančne spodbude

Imate poslovno idejo in si želite na samostojno podjetniško ali poklicno pot? Zavod za zaposlovanje za posameznike, ki stopajo na samostojno pot nudi možnosti usposabljanja in uveljavljanja finančnih spodbud ali olajšav za namene samozaposlitve in razvoja podjetništva.

Aktualne olajšave:

·         Delna oprostitev plačila prispevkov

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) od 1. 7. 2013 uvaja možnost delne oprostitve plačila prispevkov za nove samozaposlene.

Javni zavodi za zaposlovanje v Sloveniji in EU

Za vse tiste, ki pa se z zaposlitvijo spogledujete v tujini, vam tukaj na kratko predstavljamo strukturo in delovanje Zavodov za zaposlovanje po Evropski uniji. Zavodi se med sabo povezujejo, zato lahko za več informacij o delu v tujini povprašate na lokalni enoti in odgovorili vam bodo na vsa vaša vprašanja.

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje je ena ključnih ustanov na trgu dela v Sloveniji, ki povezuje iskalce zaposlitve z delodajalci. Taki zavodi obstajajo tudi v drugih evropskih državah in opravljajo enako funkcijo. Čeprav so strukturirani drugače v vsaki državi, vsi JZZ pomagajo pri usklajevanju ponudbe in povpraševanja na trgu dela z informacijami, zaposlitvijo in aktivnimi podpornimi storitvami na lokalni, nacionalni in evropski ravni. Evropski zavodi za zaposlovanje pa se med seboj tudi povezujejo. To partnerstvo imenujemo PARES.

PARES – Partnerstvo med zavodi za zaposlovanje

Kot del Agende EU za nova znanja in spretnosti ter delovna mesta bo PARES spodbujal dialog na ravni EU za:

  • izboljšati sodelovanje med različnimi službami za zaposlovanje (javnimi, zasebnimi in neprofitnimi) v državah članicah EU;
  • opredelijo področja, kjer lahko izvajajo komplementarne storitve.

Zakaj potrebujemo to partnerstvo?

  • Za povečanje učinkovitosti javno financiranih storitev zaposlovanja, ne glede na to, ali jih izvajajo javne ali zasebne agencije za zaposlovanje.
  • Za izboljšanje kakovosti ponujenih storitev – z dobro strukturiranim partnerstvom med zasebnimi in javnimi ponudniki.

iskanje zaposlitve

Kako in zakaj zavod za zaposlovanje vedno bolj podpira delodajalce?

Javni zavodi za zaposlovanje (JZZ) so znani predvsem po svojem delu z iskalci zaposlitve. Vendar vse bolj razvijajo tudi svoje delo z delodajalci in delodajalskimi organizacijami. Na nedavnem spletnem seminarju Evropske mreže javnih zavodov za zaposlovanje so bili preučeni nekateri najnovejši pristopi nacionalnih javnih zavodov za zaposlovanje in opredeljeni nekateri zanimivi trendi glede novih oblik podpore delodajalcem.

Nedavni spletni seminar mreže PES (Public Employment Services oz. Zavodi za zaposlovanje) je poudaril, kako evropski JZZ vedno bolj dajejo prednost svojemu delu za podporo delodajalcem – proces, ki se je v mnogih državah začel že zdavnaj, vendar se je v zadnjih letih očitno pospešil.

Ključni dejavniki te spremembe v pristopu vključujejo pomembne premike v dinamiki trga dela v Evropi. JZZ delujejo v novem kontekstu, s povprečno stopnjo brezposelnosti v EU 6,2 % – kar je najnižja v mnogih letih –, vendar naraščajoča vprašanja v zvezi s pomanjkanjem delovne sile in spretnosti v Evropi, od katerih so nekatera povezana z motnjami na trgu dela zaradi COVID-19.

Udeleženci so opazili, da postaja koncept privlačnosti čedalje pomembnejši, ne le na ravni posameznih podjetij, temveč za cele sektorje dejavnosti. Vse več svetovalnih storitev ni namenjeno samo povezovanju iskalcev zaposlitve z delodajalci, temveč tudi tem, kako obdržati zaposlene.

Zaposleni so se namreč začeli zavedati svoje vrednosti in doprinosa podjetju. Bolj kot višina plače posajajo pomembni odnosi znotraj kolektiva in po hierarhični lestvici, prilagodljivost delovnega časa, razmerje med delovnim in prostim časom in druge bonitete. Delodajalci se morajo vedno bolj ukvarjati tudi s kulturo v podjetju in skrbeti za dobro počutje zaposlenih.

Finančne spodbude in prihodnost zaposlovanja

Glede na potrebo po trajnostnem okrevanju po pandemiji koronavirusa in prilagajanju na izzive digitalizacije in zelenega prehoda bodo morali tako Slovenci kot Evropejci pridobiti nove spretnosti ali izboljšati svoje obstoječe spretnosti, da se bodo lahko prilagodili in uspevali na prihodnjem trgu dela. Vseživljenjsko učenje in prilagodljivost postajata realnost in vedno bolj pomembni sposobnosti, ki sta med delodajalci zelo iskani in zaželeni. Če hočejo zaposleni napredovati, ne bodo mogli več spati na lovorikah.